Probleme de logica

Locul unde dorim sa ne relaxam.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
no name
Mesaje: 93
Membru din: 24 Mai 2011, 12:07

Re: Probleme de logica

Mesaj de no name » 18 Aug 2011, 23:50

Am luat-o prin invaluire... dar degeaba... :))
Corrrect! ;)
Astept problema urmatoare... ce repede am scapat... =))
Avatar utilizator
no name
Mesaje: 93
Membru din: 24 Mai 2011, 12:07

Re: Probleme de logica

Mesaj de no name » 28 Aug 2011, 16:33

Da, astept problema urmatoare... :D
Imbatranesc si mor, dar inca mai astept... problema urmatoare... :))
Sau, daca e cazul, pot sa creez si eu probleme... noi. =))
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Probleme de logica

Mesaj de admin » 02 Sep 2011, 17:51

Problema 46

Sase maimute mananca sase banane in sase zile. In cate zile vor manca zece maimute zece banane?
Avatar utilizator
no name
Mesaje: 93
Membru din: 24 Mai 2011, 12:07

Re: Probleme de logica

Mesaj de no name » 02 Sep 2011, 23:08

Era sa ma reped cu 10... dar nu... :D
Mai intai gandesc, apoi vorbesc... adica scriu... :)
//Bineinteles, mai intai am mancat rapid o banana... sa prind puteri sa-mi expun ideile, ca eram lesinata... no kidding! ;) Asa am gasit si solutia, de fapt... prin reducere la absurd... :D reducand zilele la minute... :)) si maimuta la mine... =))

Deci... s-o luam logic, ca e simplu: :)
daca 6 maimute mananca 6 banane in 6 zile, atunci:
1 maimuta mananca 6 banane in 36 zile
1 maimuta mananca 1 banana in 6 zile
1 maimuta mananca 10 banane in 60 zile
10 maimute mananca 10 banane in 6 zile

Deci raspunsul este 6 zile. :)

//Desigur, presupunem ca maimutele au apetitul constant, ca bananele sunt toate de aceeasi marime, iar axa Pamantului nu sufera modificari majore in perioada respectiva, ca sa nu afecteze substantial durata zilelor... =))

Correct? :))
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Probleme de logica

Mesaj de admin » 04 Sep 2011, 08:09

perfect! =D>
Avatar utilizator
no name
Mesaje: 93
Membru din: 24 Mai 2011, 12:07

Re: Probleme de logica

Mesaj de no name » 04 Sep 2011, 08:29

Stiam asta... multumesc. ;)
De fapt, intrebam daca mai vreti inca o problema... :D in afara de mine, bineinteles. =))
Pentru ca am cazut pe ganduri... :-? Observ ca media postarilor este de un cuvant la 2 zile. :D
Si atunci... oare de cat timp ar avea nevoie o noua problema? Sa fie citita, rezolvata si... postata solutia? :))
De fapt, cred ca stiu. Mi-a venit acum o idee... ;)
E exact acelasi timp in care 27 maimute mananca 1024 banane. :D
Adica... pana prin primavara... =))
Deci: are sens sa postez problema 47 sau... ? :)) :)) :))
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Probleme de logica

Mesaj de admin » 04 Sep 2011, 09:55

no name scrie: Deci: are sens sa postez problema 47 sau... ?
Postati, bineinteles.
Avatar utilizator
no name
Mesaje: 93
Membru din: 24 Mai 2011, 12:07

Re: Probleme de logica

Mesaj de no name » 04 Sep 2011, 16:58

Postez, bineinteles... :D

Problema 47

Care este suma fetelor orizontale invizibile ale zarurilor din imaginea atasata?
Fişiere ataşate
Problema 47.png
Problema 47.png (28.74 KiB) Vizualizat de 33601 ori
Avatar utilizator
no name
Mesaje: 93
Membru din: 24 Mai 2011, 12:07

Re: Probleme de logica

Mesaj de no name » 05 Sep 2011, 23:57

Postez, bineinteles... :D Dar de ce oare... asta nu mai stiu! =))
Nimeni, nimic... nimic nou... :))
Sper ca n-ati plecat sa va faceti provizii de zaruri pentru reconstituirea imaginii, ca sa rezolvati problema practic... Nu se pune, fara rationamentul logic. :D
Cu chibriturile si bananele era mai usor... erau la indemana... :p
Ma gandeam ca zarurile sunt mai interesante, dar m-am gandit prost, se pare... :))
//scuze, admin... no topic means offtopic... varza... :D viezure... manz... ZAR... =))
Avatar utilizator
Chris
Mesaje: 275
Membru din: 27 Aug 2010, 10:55

Re: Probleme de logica

Mesaj de Chris » 09 Sep 2011, 08:27

104. Suma fetelor opuse ale zarurilor ("adevarate") este 7.
Avatar utilizator
no name
Mesaje: 93
Membru din: 24 Mai 2011, 12:07

Re: Probleme de logica

Mesaj de no name » 09 Sep 2011, 09:26

Bine ati revenit!
Rationament corect, raspuns gresit. :D
Cred ca trebuie sa mai priviti inca o data imaginea... si enuntul... ;)
Dar e ca si rezolvata. :))
Avatar utilizator
Chris
Mesaje: 275
Membru din: 27 Aug 2010, 10:55

Re: Probleme de logica

Mesaj de Chris » 09 Sep 2011, 10:52

De unde am revenit? De la pescuit?
Bine ca v-am mai gasit si n-ati plecat toti din tara!
Care este suma fetelor orizontale invizibile ale zarurilor din imaginea atasata?
Ce inseamna fete orizontale la primul zar?
Daca 1+2 sunt fetele vizibile de la primul zar, rezulta ca 6+5 sunt cele invizibile.
4, 10, 8, 5, 6, 6, 5, 4, 8, 8, 6, 5 sunt sumele celor vizibile la urmatoarele zaruri. Total 78. 14x13=182. Minus 78 este 104.
Avatar utilizator
no name
Mesaje: 93
Membru din: 24 Mai 2011, 12:07

Re: Probleme de logica

Mesaj de no name » 09 Sep 2011, 12:43

Dvs. stiti cel mai bine de unde ati revenit. :D
Din pacate, inca mai suntem pe aici... :p sincer, pe mine ma bate gandul sa emigrez... in Australia, ma gandeam... :))
Dar site-ul se poate accesa de oriunde, nu asta e problema... :)

Aoleuuu... cred ca sunt necesare niste explicatii acum... :))
ORIZONTÁL, -Ă, orizontali, -e, adj. (Despre o dreaptă sau un plan; p. ext. despre direcția unei mișcări) Care are o poziție perpendiculară pe verticala unui loc.

Deci: poza continea un turn de zaruri aflat in pozitie verticala.
Fetele orizontale sunt... cele perpendiculare pe verticala, respectiv pe directia turnului. :P
Singura fata orizontala vizibila in imagine este acel 4 de la primul zar, de sus. Atat.
Iar celelalte fete orizontale sunt, desigur, toate cele paralele cu ea.

Turnul contine 13 zaruri. Care vor avea 13x2 = 26 fete orizontale.
Asa cum ati afirmat deja, suma acestora este 13x7 = 91.
Insa problema solicita suma fetelor orizontale invizibile. Adica 91-4 = 87.
(frumos numar... Supercupa Europei, pentru cunoscatori ;) )

Sper ca sunteti de acord cu mine acum. Raspuns final, 87. :D
Dar recunosc ca imaginea contine mult prea multe fete... v-ati incurcat, probabil, intre ele... acesta era si scopul, nu? :p
Insa notiunile de orizontal si vertical, respectiv vizibil si invizibil, nu au nicio legatura.

Oricum, consider problema rezolvata. Argumentul a fost corect, restul au fost doar mici detalii nesemnificative. :)
(Nu ca as avea de ales... oricum nu mai trece nimeni pe aici... :D )
Asa ca puteti propune urmatoare problema.
Avatar utilizator
Chris
Mesaje: 275
Membru din: 27 Aug 2010, 10:55

Re: Probleme de logica

Mesaj de Chris » 09 Sep 2011, 13:41

Care este suma fetelor orizontale invizibile ale zarurilor din imaginea atasata?
Probabil ca Pamantul este putin cam inclinat pe partea mea. Verticala este orizontala, iar orizontala este verticala? Eu ma deplasez prin casa pe verticala? =))
Turnul de zaruri ce este - dreapta sau plan? Burj al arab in niciun caz, asta e clar! ;)
Deci: poza continea un turn de zaruri aflat in pozitie verticala.
Fetele orizontale sunt... cele perpendiculare pe verticala, respectiv pe directia turnului.
Pe mine matematica aceasta me depaseste 1000%. X_X
Asa ca, in afara de a spune mai nimic, nu am rezolvat problema. In consecinta nu este randul meu la postat urmatoarea problema.
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Probleme de logica

Mesaj de admin » 09 Sep 2011, 14:20

Chris, si eu tot pe tine te-as ruga sa pui urmatoarea problema. :P
Avatar utilizator
no name
Mesaje: 93
Membru din: 24 Mai 2011, 12:07

Re: Probleme de logica

Mesaj de no name » 09 Sep 2011, 14:34

Da, unora si Pamantul le tine partea... :D raul, ramul... :)) Eu nu sunt atat de norocoasa. :D
Nu credeam ca e nevoie si de definitia verticalului, dar se pare ca m-am inselat... ;)

VERTICÁL, -Ă, verticali, -e, adj. Care este orientat perpendicular pe un plan orizontal; care are direcția căderii corpurilor; (sens curent) care este orientat drept (în sus). ◊ Dreaptă verticală = dreaptă care unește un punct de pe pământ cu zenitul respectiv. Plan vertical = a) (Geom.) plan care trece printr-o dreaptă verticală; b) (Astron.) plan care trece prin verticala locului. ♦ (Substantivat, f.) Linie dreaptă care cade perpendicular pe un plan orizontal; direcția urmată de această linie. ◊ Verticala locului = direcție determinată de poziția firului cu plumb aflat în stare de echilibru într-un punct dat.

Deci, verticalul este asociat cu directia caderii corpurilor, sau cea indicata de firul cu plumb...
Eu nu stiu cum va deplasati dvs. prin casa, dar... da, mersul biped este asociat cu verticalul, in general. :)) Puteti verifica simplu... firul cu plumb sau aruncati un corp de la inaltime... calculatorul, de exemplu. :D
Iar orizontalul este pozitia opusa - intins in pat, de exemplu.
Cred ca acum am lamurit directiile... :))

Bun... turnul de zaruri nu e nici dreapta, nici plan. E un corp in spatiu. :) Dar forma sa poate fi asociata mai degraba cu o dreapta, iar fetele zarurilor sunt plane.
Dar n-as putea spune ca turnul e drept... imi amintesc de cel din Pisa... si tac... :D
Iar Burj al arab e prea scump ca sa ne jucam asa cu el... :) Oricum, turnul nostru are doar 13 etaje... ghinion! :))
Evident, turnul are pozitia verticala. Se poate verifica practic, repet. ;)
Iar atunci, devine evident care fete sunt orizontale.

Nu e vorba de matematica aici, ci doar de orientare in spatiu. E simplu... :)
Apropo... 1000% e cam acelasi lucru cu 100%, in acest context. Sa nu exageram, totusi... :))

Cheia problemei era observarea faptului ca suma a doua fete opuse ale unui zar este 7. Ceea ce ati si facut la inceput.
Daca am indus in eroare cu directiile, e vina mea. Oricum, uneori intreaga lume e intoarsa pe dos... si nu mai sunt atat de clare... :))
Deci, consider ca ati rezolvat problema in proportie de 50%, cealalta jumatate apartinandu-mi.
Iar la egalitate perfecta... prefer sa cedez randul si sa astept problema urmatoare. ;)
De prelungiri si penalty-uri nu cred ca e cazul... :)) eu ma apar bine si nu prea ratez... =))
Avatar utilizator
no name
Mesaje: 93
Membru din: 24 Mai 2011, 12:07

Re: Probleme de logica

Mesaj de no name » 09 Sep 2011, 14:37

admin, sa inteleg ca ati fost de acord cu mine in sensul ca dl. Chris a rezolvat corect problema?
Sau ca... nu mai e nevoie de problemele mele pe aici? :))
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Probleme de logica

Mesaj de admin » 09 Sep 2011, 14:43

Varianta A.

Sau daca vreti sa puneti dvs, puneti.
Avatar utilizator
no name
Mesaje: 93
Membru din: 24 Mai 2011, 12:07

Re: Probleme de logica

Mesaj de no name » 09 Sep 2011, 14:52

Multumesc de raspuns. Daca e adevarat, m-am linistit. :))
La problema propusa de mine n-ati mai reactionat, de unde am dedus ca... aveti o problema cu problemele mele... :D deci varianta B. ;)
Oricum, in general eu nu fac ceea ce vreau, ci incerc sa fac ceea ce este corect.
In cazul de fata, este corect ca dl. Chris sa posteze urmatoarea problema. In plus, eu nu vreau sa postez, ci imi place mai mult sa rezolv. :)
Deci s-a votat: scorul a devenit 2-1. Asteptam... :))
Avatar utilizator
Chris
Mesaje: 275
Membru din: 27 Aug 2010, 10:55

Re: Probleme de logica

Mesaj de Chris » 09 Sep 2011, 20:54

Fiti seriosi! :) Pai voi vreti ca sa vina zugravul Christian sa va zugraveasca podeaua (ca la tavan se mai potriveste)? Ori il vreti pe parchetarul Christian sa va puna parchetul pe pereti (si pe aici se mai potriveste ca exista lambriurile)?
Cand dai cu nuca-n perete... daca stii ca esti pastarnac mai bine taci, altfel o sa-si dea seama si ceilalti! Nu e prima ratare, aceea a fost la palmierul cu banane (sau cam asa ceva se spunea in problema). O problema postata de administrator si rezolvata de Cipet. =D>
Nu mai era nevoie si de definitia VERTICALului, doar am raspuns Probabil ca Pamantul este putin cam inclinat pe partea mea. Verticala este orizontala, iar orizontala este verticala? Eu ma deplasez prin casa pe verticala? =)) Asa ca asta micu'...
Deci, no name ti-am pasat pisica, cred...
Avatar utilizator
no name
Mesaje: 93
Membru din: 24 Mai 2011, 12:07

Re: Probleme de logica

Mesaj de no name » 09 Sep 2011, 21:19

Multumesc, dar n-am ce face cu ea... :D am si eu destule. :))
Preferam s-o rupeti in doua... :p si sa postati urmatoarea problema, asa cum ati fost deja invitat.
Insa cel mai intelept cedeaza... ramane de vazut care va fi acela. =))

In rest, nu e chiar asa cum spuneti... Nuca-n perete poate fi transformata in lambriuri, iar podeaua vopsita nu cred ca arata prea rau... :D
Totul e atat de relativ... fiecare traieste in realitatea sa proprie... fie ea bi sau tridimensionala... :)
Din punctul meu de vedere, e OK. O mica neatentie... :D Dar cine stie... poate Pamantul chiar s-a inclinat pentru cateva clipe... probabil a fost un cutremur... resimtit si pe aici... =))
Scrie răspuns