Probleme de logica

Locul unde dorim sa ne relaxam.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Probleme de logica

Mesaj de admin » 10 Sep 2010, 13:32

nu ai voie sa deschizi numai o cutie.
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Probleme de logica

Mesaj de admin » 10 Sep 2010, 13:45

Chris scrie:Administrator ne prezinti si noua programelul acela interactiv? Asa ar fi mult mai usor de... explicat toate acele linii pe care le scriu. Ne mai auzim in jurul orei 17.
Am scris aici despre el. viewtopic.php?f=16&t=17
Avatar utilizator
Chris
Mesaje: 275
Membru din: 27 Aug 2010, 10:55

Re: Probleme de logica

Mesaj de Chris » 10 Sep 2010, 16:40

Da-ne o mana de ajutor la problema asta. Pe mine ma depaseste. Ce sa fac? Zdranganesc cutiile si daca suna cling-cling inseamna ca sunt perle, iar daca suna clang-clang sunt rubine. E clar ca in cutia cu un rubin si o perla va suna cling-clang... Se pot inlocui sunetele si cu ding-dong daca va place mai mult...
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Probleme de logica

Mesaj de admin » 10 Sep 2010, 16:46

Ce nastrusnic esti. :D Nu. N-ai voie sa zanganesti cutiile.
Avatar utilizator
Chris
Mesaje: 275
Membru din: 27 Aug 2010, 10:55

Re: Probleme de logica

Mesaj de Chris » 10 Sep 2010, 18:16

Da-ne macar un deget de ajutor, daca o mana nu se poate! Nu stiu de unde s-o... apuc! Spune-ne un cuvant, vreo litera, ceva...
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Probleme de logica

Mesaj de admin » 10 Sep 2010, 18:23

offff...dar nu-i asa complicata. Sunt doar trei cutii... doar 3 cazuri de analizat. Gandeste-te ce-ai face daca ai scoate o piesa din prima cutie, apoi din a doua, si apoi din a 3-a.

Analizeaza fiecare caz in parte si alege-l pe cel care te duce la solutie. Daca iti zic mai mult, iti rezolva problema cu totul. Ceea ce nu cred ca ti-ar placea...
cipet
Mesaje: 71
Membru din: 01 Sep 2010, 12:06

Re: Probleme de logica

Mesaj de cipet » 10 Sep 2010, 18:41

admin scrie:nu ai voie sa deschizi numai o cutie.
da, asa este, m-am pripit.
problemele de acest fel se rezolva avand problema in fata si tinand cont ca niciun cuvant din enunt nu este in plus, ori eu mi-am incercat norocul pe nimerite si fara a avea textul in fata asa ca n-am luat in seama cele 3 etichete ("biletele sunt amestecate, astfel incat nici unul nu corespunde cu realitatea."), ma voi gandi avand in vedere acest amanunt.
Avatar utilizator
Chris
Mesaje: 275
Membru din: 27 Aug 2010, 10:55

Re: Probleme de logica

Mesaj de Chris » 10 Sep 2010, 18:44

Stii ce-as face? As lua la fuga... :) Neam de neamul meu nu a avut perle si rubine... Astept sa vina nevasta cu o idee, n-ar fi prima!
cipet
Mesaje: 71
Membru din: 01 Sep 2010, 12:06

Re: Probleme de logica

Mesaj de cipet » 10 Sep 2010, 19:36

Deschid la intamplare o cutie, de exemplu cea pe care scrie "rubine", gasesc in ea o perla si un rubin, inseamna ca in cea pe care scrie o "perla si un rubin" sunt perle, iar in cea pe care scrie "perle" sunt rubine.valabil si daca as deschide prima data o alta cutie.

nu mi-ati zis daca am nimerit problema 11
A C X X B
C X B X A
B A X C X
X B C A X
X X A B C
Avatar utilizator
Chris
Mesaje: 275
Membru din: 27 Aug 2010, 10:55

Re: Probleme de logica

Mesaj de Chris » 10 Sep 2010, 19:46

Problema 11 - PERFECT.
La nr.12 mai trebuie sa studiez...
cipet
Mesaje: 71
Membru din: 01 Sep 2010, 12:06

Re: Probleme de logica

Mesaj de cipet » 10 Sep 2010, 19:55

pai sa zicem ca o deschidem pe cea pe care scrie "o perla si un rubin" gasesc in ea perle, atunci in cea pe care scrie "perle" sunt rubine, iar in cea pe care scrie " rubine" sunt o perla si un rubin.

daca nu-i bine abandonez, urmeaza pe digitv rapid-cfr, ne mai vedem dupa meci, daca iese bine si castiga cine as vrea eu.
apropo' cine credeti ca va castiga, nu-mi spun preferintele....dar banui ca mi le-ati ghicit.
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Probleme de logica

Mesaj de admin » 10 Sep 2010, 19:57

Stai!!! Nu, nu! Nu vezi amandoua piesele care suntr-o cutie, asa n-ar prea avea farmec, nu? :p Vezi doar piesa pe care o scoti. Nu stii de care soi e cealalta. :)
Avatar utilizator
Chris
Mesaje: 275
Membru din: 27 Aug 2010, 10:55

Re: Probleme de logica

Mesaj de Chris » 10 Sep 2010, 20:11

Sport?
Rapid-CFR Cluj ar trebui un egal... sa mai ia si Steaua campionatul!
Adevarul e ca nu conteaza echipa castigatoare la final, atata timp cat nu e Dinamo... :shock:

Revenind la nr.12 - mai da' ce ne mai chinui neuronul!
Exista doua variante: pe 2R poate scrie 2P sau PR, pe 2P poate scrie PR sau 2R, iar pe PR poate scrie 2R sau 2P. Si cu asta ce-am facut? (zice Tanase)
Bag mana la 2R si dau de perla. De unde stiu ca nu sunt doua perle sau o perla si un rubin?

Daca bag mana in cutia pe care scrie perla si rubin, gasesc una din cutiile 2P sau 2R. Cum fac sa le ghicesc si pe celelalte?

Cine a zis ca alba-neagra a fost inventata de...? Asta e veche de mii de ani, ca sahul!
Ultima oară modificat 10 Sep 2010, 22:08 de către Chris, modificat 1 dată în total.
cipet
Mesaje: 71
Membru din: 01 Sep 2010, 12:06

Re: Probleme de logica

Mesaj de cipet » 10 Sep 2010, 20:17

admin scrie:Stai!!! Nu, nu! Nu vezi amandoua piesele care suntr-o cutie, asa n-ar prea avea farmec, nu? :p Vezi doar piesa pe care o scoti. Nu stii de care soi e cealalta. :)

pai aici ma bazez pe faptul ca le-am pipat pe amandoua si ca ar fi putin probabil ca perlele si rubinele sa aiba chiar aceiasi forma si sa nu difere chiar prin nimic, daca nu-i asa nu stiu ce as mai putea face pe moment, peste 10 minute incepe meciul si calculatorul este acupat pana pe la ora 22.30 si nici nu e momentul sa ma mai pot gandi la problema.
referitor rezultatul meciului nu pot fi de acord cu chris, imi pare rau.

la pauza 0 -0, sper chris sa nu ramana asa.
rubinele au o structura cristalizata hexagonal, perlele sunt perle, sper ca n-o fi pilit imparatul rubinele sa le faca sa semene cu perlele, nici n-ar avea cum sa o faca, cristalele raman cristale oricum ar fi prelucrate.
2 - 0 scor final e bine, nu ma omoram eu daca nu iesea asa ca nu mai sunt la varsta la care sa ma afecteze lucruri de genul asta, am avut ocazia sa-mi dau seama ce e important si ce nu.

cat despre fata imparatului poate sa ramana fata batrana.
noapte buna !
Ultima oară modificat 10 Sep 2010, 22:34 de către cipet, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Chris
Mesaje: 275
Membru din: 27 Aug 2010, 10:55

Re: Probleme de logica

Mesaj de Chris » 10 Sep 2010, 21:50

Prietene Ciprian,
Nu mai pune atata pasiune intr-un simplu joc! Asa faceam si eu pe vremuri si pot sa-ti spun ca... as putea sa-ti spun multe. La noi in Banat spiritele nu se incing asa de tare ca la CENTRU. Ce rost are ca noi sa ne luam de... par? Ei raman cu banii, noi doar cu tristetea, frustrarea, samd. Ce folos?
Sistemul pus in aplicare in lumea noastra libera se bazeaza pe acordul tacit al unui tip de contract cu fiecare dintre noi, a carui prezentare este inclusa in linii mari in cele ce urmeaza:
1) Sunt de acord ca la baza sistemului nostru sa fie competitia, chiar daca imi dau seama ca aceasta genereaza frustrari si manie pentru multi dintre cei care sunt invinsi.
2) Sunt de acord sa fiu umilit sau sa fiu exploatat cu conditia ca sa mi se permita, si mie la randul meu, sa-l umilesc si sa-l exploatez pe oricare altul care ocupa un loc inferior pe scara piramidei sociale.
Aceste cuvinte sunt scrise de niste francezi. Sunt peste 30 de puncte in care sunt atinse diverse aspecte ale vietii.
Avatar utilizator
Chris
Mesaje: 275
Membru din: 27 Aug 2010, 10:55

Re: Probleme de logica

Mesaj de Chris » 10 Sep 2010, 22:37

offff...dar nu-i asa complicata. Sunt doar trei cutii... doar 3 cazuri de analizat. Gandeste-te ce-ai face daca ai scoate o piesa din prima cutie, apoi din a doua, si apoi din a 3-a.

Analizeaza fiecare caz in parte si alege-l pe cel care te duce la solutie. Daca iti zic mai mult, iti rezolva problema cu totul. Ceea ce nu cred ca ti-ar placea...
Cred ca am rezolvat-o!

In prima cutie sunt R-R, deci pe cutie va scrie 1. P-P sau 2. P-R
In a doua cutie sunt P-P, deci pe cutie va scrie 1. P-R sau 2. R-R
In a treia cutie sunt P-R, deci pe cutie va scrie 1. R-R sau 2. P-P

Bag mana in a doua cutie, cea pe care scrie P-R si scot o perla. Atunci inseamna ca-n acea cutie se gasesc doua perle (varianta nr.1). Mai raman cele doua cutii, cele pe care scrie (conform variantei nr.1) P-P si R-R. La R-R se gaseste o perla si un rubin, iar la cealalta se gasesc cele doua rubine.
Acelasi rationament se poate folosi si-n cazul variantei cu nr.2.
Adica, bag mana in prima cutie, cea pe care scrie P-R si scot un rubin. Atunci inseamna ca-n acea cutie se gasesc doua rubine (varianta nr.2). Mai raman cele doua cutii, cele pe care scrie (conform variantei nr.2) P-P si R-R. La R-R se gasesc doua perle, iar la cealalta se gaseste o perla si un rubin.
Corect?
cipet
Mesaje: 71
Membru din: 01 Sep 2010, 12:06

Re: Probleme de logica

Mesaj de cipet » 10 Sep 2010, 23:18

"Daca bag mana in cutia pe care scrie perla si rubin, gasesc una din cutiile 2P sau 2R. Cum fac sa le ghicesc si pe celelalte?"

pe cutie scrie perla+rubin si gasesti sa zicem 2 perle, raman doua cutii pe una scrie 2 perle pe cealalta scrie 2 rubine, in niciuna dintre aceste cutii nu poate fi ceea ce scrie pe eticheta, deci unde scrie 2 rubine nu pot fi 2 rubine si nici 2 perle pentru ca pe astea le-am gasit in prima cutie+=cutia are deci o perla si un rubin, iar unde scrie 2 perle ar trebui sa fie 2 rubine.
ramane treaba cu pipaitul pentru a descoperi ce-i in cutia pe care am deschis-o, pe care vad ca admin. nu o prea agreeaza.
asa am gandit si la inceput:
"Deschid la intamplare o cutie, de exemplu cea pe care scrie "rubine", gasesc in ea o perla si un rubin, inseamna ca in cea pe care scrie o "perla si un rubin" sunt perle, iar in cea pe care scrie "perle" sunt rubine.valabil si daca as deschide prima data o alta cutie."
chiar sunt curios sa aud solutia.
Avatar utilizator
Chris
Mesaje: 275
Membru din: 27 Aug 2010, 10:55

Re: Probleme de logica

Mesaj de Chris » 10 Sep 2010, 23:37

E rezolvata. Noi suntem doi (ma ajuta si sotia...) si unde-s doi puterea creste! Desi, ca sa respectam adevarul istoric, am rezolvat-o fiecare pe cont propriu...
Citeste ce am scris mai sus si incearca sa desenezi trei cutii. Asa am facut eu pentru ca sa pot s-o rezolv! :)
cipet
Mesaje: 71
Membru din: 01 Sep 2010, 12:06

Re: Probleme de logica

Mesaj de cipet » 11 Sep 2010, 08:46

pai si eu ziceam acelasi lucru, am postat si doua dintre posibilitati ( 2 si 3 fiind acelasi caz si fiind un raspuns la intrebarea ce mi-a pus-o chris:"Daca bag mana in cutia pe care scrie perla si rubin, gasesc una din cutiile 2P sau 2R. Cum fac sa le ghicesc si pe celelalte?")

1."Deschid la intamplare o cutie, de exemplu cea pe care scrie "rubine", gasesc in ea o perla si un rubin, inseamna ca in cea pe care scrie o "perla si un rubin" sunt perle, iar in cea pe care scrie "perle" sunt rubine.valabil si daca as deschide prima data o alta cutie."
2."pai sa zicem ca o deschidem pe cea pe care scrie "o perla si un rubin" gasesc in ea perle, atunci in cea pe care scrie "perle" sunt rubine, iar in cea pe care scrie " rubine" sunt o perla si un rubin."
3."pe cutie scrie perla+rubin si gasesti sa zicem 2 perle, raman doua cutii pe una scrie 2 perle pe cealalta scrie 2 rubine, in niciuna dintre aceste cutii nu poate fi ceea ce scrie pe eticheta, deci unde scrie 2 rubine nu pot fi 2 rubine si nici 2 perle pentru ca pe astea le-am gasit in prima cutie+=cutia are deci o perla si un rubin, iar unde scrie 2 perle ar trebui sa fie 2 rubine."
dupa ce am oferit prima varianta admin. mi-a scris
"Stai!!! Nu, nu! Nu vezi amandoua piesele care suntr-o cutie, asa n-ar prea avea farmec, nu? :p Vezi doar piesa pe care o scoti. Nu stii de care soi e cealalta."
am revernit cu argumentul ca bagand mana in cutie si scotand una afara imi voi da seama ce este cealalta pentru ca rubinele difera la pipait de perle< rubinele au o structura cristalizata hexagonal care nu poate fi modificata, iar perlele sunt perle, se pare insa ca admin. nu agreeaza idea cu "pipaiala" si de aceea tare mi-as dori sa stiu raspunsul oficial.
Avatar utilizator
Chris
Mesaje: 275
Membru din: 27 Aug 2010, 10:55

Re: Probleme de logica

Mesaj de Chris » 11 Sep 2010, 09:05

Ieri la mine acasa a mirosit a ars si sa stiti ca nu am copt vinete... Mi-a luat mult timp sa inteleg cum e cu perlele si rubinele. Si stii de ce, cipet? Pentru ca la rezolvarea problemei asteia trebuie sa stii din avans mutarile. Iti mai aduci aminte ce spuneam la nr.11 cu sahul? Asa e si aici. Ca sa pot intelege eu am facut urmatorul lucru:

In prima cutie sunt RR, deci pe cutie va scrie 1. PP sau 2. PR
In a doua cutie sunt PP, deci pe cutie va scrie 1. PR sau 2. RR
In a treia cutie sunt PR, deci pe cutie va scrie 1. RR sau 2. PP

Sa zicem ca cele 3 cutii sunt compartimentate. Deci daca bag mana in oricare dintre ele, nu pot scoate decat o perla sau un rubin. Nu stiu ce se afla in celalalt compartiment al cutiei. Bagand mana intr-o cutie oarecare scoti afara o perla. Uitandu-te sus la varianta 1 vei vedea ca perla poti scoate din cutiile pe care scrie PP sau PR. Si atunci, in functie de ce scrie pe acea cutie, poti rezolva problema usor. Continui?
Bine, voi continua...
Scot perla si pe cutie nu poate sa scrie PP fiindca inauntru sunt RR (conform variantei 1). Deci pe cutie va scrie PR, iar inauntru vor fi PP. Simplu? :shock:
Acum stiu ca au mai ramas o perla si trei rubine. ;) Cele doua rubine vor fi in cutia pe care scrie PP, iar PR vor fi in cutia pe care scrie RR.
Acelasi rationament se poate folosi si daca scoti un rubin in varianta 1 sau 2 si daca scoti o perla in varianta 2.
Eu zic sa pregatesti problema nr.13 pentru ca administrator isi va da OK-ul.
cipet
Mesaje: 71
Membru din: 01 Sep 2010, 12:06

Re: Probleme de logica

Mesaj de cipet » 11 Sep 2010, 10:24

Sunt trei cutii cu urmatorul continut: intr-o cutie sunt doua perle, intr-o alta cutie sunt doua rubine, iar in alta sunt un rubin si o perla. Pe fiecare cutie este cate un biletel care ar trebui sa indice ce exista in cutea respectiva, doar ca biletele sunt amestecate, astfel incat nici unul nu corespunde cu realitatea. Imparatul cerea sa se determine cu exactitate continutul celor trei cutii prin scoaterea unei sinure piese din una din cutii.

"Sa zicem ca cele 3 cutii sunt compartimentate."_nu apare asa ceva in enunt.
probabil ca problema este cumva rezolvata, dar sa vrdem ce zice admin.
Avatar utilizator
Chris
Mesaje: 275
Membru din: 27 Aug 2010, 10:55

Re: Probleme de logica

Mesaj de Chris » 11 Sep 2010, 18:18

Administrator, stii ca problema pe care ne-ai propus-o a fost rezolvata?
Citeste pagina anterioara si da-ti OK-ul pentru ca cipet sa ne propuna urmatoarea problema.

Aici este rezolvarea problemei 12.2.
http://screenr.com/h4n
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Probleme de logica

Mesaj de admin » 11 Sep 2010, 20:16

Chris scrie: Cred ca am rezolvat-o!

In prima cutie sunt R-R, deci pe cutie va scrie 1. P-P sau 2. P-R
In a doua cutie sunt P-P, deci pe cutie va scrie 1. P-R sau 2. R-R
In a treia cutie sunt P-R, deci pe cutie va scrie 1. R-R sau 2. P-P

Bag mana in a doua cutie, cea pe care scrie P-R si scot o perla. Atunci inseamna ca-n acea cutie se gasesc doua perle (varianta nr.1). Mai raman cele doua cutii, cele pe care scrie (conform variantei nr.1) P-P si R-R. La R-R se gaseste o perla si un rubin, iar la cealalta se gasesc cele doua rubine.
Acelasi rationament se poate folosi si-n cazul variantei cu nr.2.
Adica, bag mana in prima cutie, cea pe care scrie P-R si scot un rubin. Atunci inseamna ca-n acea cutie se gasesc doua rubine (varianta nr.2). Mai raman cele doua cutii, cele pe care scrie (conform variantei nr.2) P-P si R-R. La R-R se gasesc doua perle, iar la cealalta se gaseste o perla si un rubin.
Corect?
Correct! Bravo!

Conform regulii jocului, tu ar trebui sa propui urmatoarea problema. Insa daca vrei sa-l lasi pe cipet, nu-i nici o problema.

Ma bucur, de asemenea, ca ai invatat sa folosesti screenr.com. :)
Avatar utilizator
Chris
Mesaje: 275
Membru din: 27 Aug 2010, 10:55

Re: Probleme de logica

Mesaj de Chris » 11 Sep 2010, 22:21

D.p.v. propriu, eu zic ca el a fost primul care a descoperit solutia. Deci il asteptam pe cipet cu o 9 problema! Mai sus, cipet, ai un link si poti vedea si raspunsul la problema 12.2.
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Probleme de logica

Mesaj de admin » 11 Sep 2010, 22:48

hm. eu retinusem ca tu ai dat primul solutia correcta. Apropo, vad ca nevasta-ta iti poarta noroc. :p

oricum, cel mai important este sa se posteze urmatoarea problema.
Avatar utilizator
Chris
Mesaje: 275
Membru din: 27 Aug 2010, 10:55

Re: Probleme de logica

Mesaj de Chris » 11 Sep 2010, 23:15

Problema nr.14-Zgarie-nori

Diagramele din imagine reproduc un "cartier de zgarie-nori", in care in fiecare rand si in fiecare coloana exista 4 blocuri cu inaltimi diferite (de la 1 la 4 etaje). Numerele de pe margine arata cate acoperisuri de blocuri se disting privind din directia respectiva. Se cere reconstituirea distributiei cladirilor (prin inscrierea in fiecare camp a inaltimii respectivei cladiri, in cifre de la 1 la 4).

Patratul din stanga este doar pentru exemplificare. Voi incerca sa va dau rezolvarea intr-un timp cat mai scurt. Aici puteti vedea rezolvarea patratului din stanga. Este o problema sim-pli-sssssssi-ma!
http://screenr.com/Tln
Fişiere ataşate
scan0005.jpg
scan0005.jpg (126.03 KiB) Vizualizat de 11840 ori
Ultima oară modificat 12 Sep 2010, 12:24 de către Chris, modificat de 4 ori în total.
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Probleme de logica

Mesaj de admin » 11 Sep 2010, 23:30

Ce intelegi prin "cate acoperisuri se disting" dintr-o anumita directie? de exemplu, daca ma uit de la stanga la dreapta la 2 3 4 1 inseamna ca se disting 3 acoperisuri (2,3,4)? 2, 3, 4 ar fi in scara, iar 1 nu se vede deoarece in fata lui este unul mai inalt. Am inteles bine?
Avatar utilizator
Chris
Mesaje: 275
Membru din: 27 Aug 2010, 10:55

Re: Probleme de logica

Mesaj de Chris » 11 Sep 2010, 23:34

Da, ai inteles perfect.
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Probleme de logica

Mesaj de admin » 11 Sep 2010, 23:47

Dar daca este asa, nu-mi miroase ceva bine la figura 1.

Uite pe coloana a 2-a: trebuie ca de sus sa pot vedea 2 acoperisuri, ceea ce inseamna ca in a doua pozitie nu pot pune nicidecum 4.

Pe de alta parte, tot pe col 1, din dreapta ar trebui sa vad 3 acoperisuri.

Deci variantele posibile ar fi:

4 3 2 1 :: nu-i bun! vad 4 acoperisuri

sau

3 4 2 1 :: nu-i bun. 4 nu poate fi acolo...

Deci, caz fara scapare... sau mi-a scapat mie ceva?
Avatar utilizator
Chris
Mesaje: 275
Membru din: 27 Aug 2010, 10:55

Re: Probleme de logica

Mesaj de Chris » 11 Sep 2010, 23:56

Problema asta este foarte simpla. Incearca prima oara sa pozitionezi cladirea cea mai inalta - adica 4-ul. Pe fiecare linie si pe fiecare coloana va trebui sa ai 1, 2, 3, 4. Repet - este super simplu.
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Probleme de logica

Mesaj de admin » 12 Sep 2010, 00:02

Dar am problema la prima linie.

sa le luam pe rand:

4 3 2 1 :: nu-i bun; vad 4 acoperisuri din dreapta
3 4 2 1 :: nu-i bun; 4 nu poate fi acolo. de sus, nu mai am cum vedea nici un acoperis. 4 acopera peisajul
x x 4 x :: nu-i bun; as vedea doar 2 acoperisuri din dreapta
x x x 4 :: nu-i bun; vad doar un acoperis din dreapta

Cred ca n-am inteles eu prea bine problema.
Avatar utilizator
Chris
Mesaje: 275
Membru din: 27 Aug 2010, 10:55

Re: Probleme de logica

Mesaj de Chris » 12 Sep 2010, 00:06

Te chinui sa rezolvi o linie dintr-o data. Nu vei reusi. Nu pot nici eu, desi am ceva experienta! Pune 4-ul peste tot. Fiecare linie si fiecare coloana trebuie sa aiba 1, 2, 3, 4. Daca pozitionezi "cladirile" cele mai inalte, vei constata ca e simplu...
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Probleme de logica

Mesaj de admin » 12 Sep 2010, 00:09

frratele meu. mi s-a pus pata pe linia 1 :)) ce-am vrut eu sa-ti spun este ca in oricare pozitie as pune 4, nu se poate pe linia 1. Sau...?
Avatar utilizator
Chris
Mesaje: 275
Membru din: 27 Aug 2010, 10:55

Re: Probleme de logica

Mesaj de Chris » 12 Sep 2010, 00:16

Am inteles... vrei un raspuns corect. 4 nu poate fi decat in prima casuta. Si fiindca pe prima linie, privind de la dreapta spre stanga, trebuie sa vezi 3 cladiri, ai urmatoarele posibilitati:
4312
4231
4132
Ce zici, acum ai inteles? Repet a treia oara: pozitioneaza cladirile cele mai inalte!
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Probleme de logica

Mesaj de admin » 12 Sep 2010, 00:18

oh, yeah. probabil sunt un pic obosit. crezusem ca le pot pune doar "in scari"... acumam m-am prins. multumesc
Avatar utilizator
Chris
Mesaje: 275
Membru din: 27 Aug 2010, 10:55

Re: Probleme de logica

Mesaj de Chris » 12 Sep 2010, 00:21

Du-te mai sus unde am scris textul problemei. Ai un link si o sa vezi exemplificarea (careul din dreapta).
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Probleme de logica

Mesaj de admin » 12 Sep 2010, 00:32

Raspuns:
Fişiere ataşate
rasp14.jpg
rasp14.jpg (14.17 KiB) Vizualizat de 11794 ori
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Probleme de logica

Mesaj de admin » 12 Sep 2010, 00:37

Chris, ce-ai zice sa stergi exemplul tau de rezolvare? Acum oricum, cine vrea un exemplu,poate vedea solutia mea... Ma gandeam ca, de exemplu, cipet se va bucura sa rezolve el aia din dreapta. :)
Avatar utilizator
Chris
Mesaje: 275
Membru din: 27 Aug 2010, 10:55

Re: Probleme de logica

Mesaj de Chris » 12 Sep 2010, 00:59

Esti un profesor! :lol: Imi place modul tau de rezolvare! Asa se intampla cand te grabesti... Vezi de ce vroiam sa am Flash-ul?
Avatar utilizator
Chris
Mesaje: 275
Membru din: 27 Aug 2010, 10:55

Re: Probleme de logica

Mesaj de Chris » 12 Sep 2010, 12:34

Administrator, ce facem? O rezolvi pe cea din dreapta? Postezi urmatoarea problema?
Scrie răspuns