Statistici prezentari - Numar vizualizari si download-uri

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Statistici prezentari - Numar vizualizari si download-uri

Mesaj de admin » 29 Mai 2020, 11:05

Deschid acest subiect aici, caci aici cred ca este mai bine sa discutam daca intereseaza pe cineva subiectul statisticilor referitoare la o prezentare.

A fost o discutie mai lunga cu domnul Adrian TOIA in comentariile de la aceasta prezentare aici: https://www.nicepps.ro/prezentare-power ... 28619.html

Pe scurt: dumnealui a scris intr-un prim comentariu ca ADMIN a limitat marimea fisierului unei prezentari si din cauza asta autorii nu s-ar putea exprima. I-am raspuns punctual la problema ridicata, fara a deschide alte subiecte. Rezolvat. Am marit limita la 40 MB. Daca se cerea mai de mult, s-ar fi putut rezolva la fel de simplu.

In comentariile care au urmat, dumnealui a ridicat mai multe probleme si a inceput mai multe subiecte. Ironia situatiei: sustine in final, ca eu as fi inceput. Urmarind comentariile, se poate vedea ca doar am raspuns problemelor ridicate. In fine, nu asta este cel mai important. Ceea ce conteaza cu adevarat este sa identificam daca este vreo problema si s-o remediem.

Problemele ridicate sunt:

Limita de 15MB este pentru marimea unei prezentari este prea mica. Rezolvare: Am marit-o la 40MB.

Numarul de vizualizari creste daca accesezi de mai multe ori pagina unei prezentari. Desi a fost exprimata ca un fapt real, am inteles in final ca este doar o presupunere. Mai repet si aici: numarul de vizualizari se incrementeaza cu 1 pentru un utilizator. Daca un utilizator acceseaza de mai multe ori pagina, numarul de vizualizari nu creste (doar daca, evident, acceseaza in acelasi timp un vizitator nou acceasi pagina). Dupa insistente repetate, nu ne-a fost dat un exemplu concret unde ar fi neregula si cum o putem reproduce...

Numarul de vizualizari pe zi nu este corect pentru ca la data prezentarii nu este folosita ora Romaniei.

Numarul de vizualizari pe este raportul numarului total de vizualizari si a "vechimii" in zile a prezentarii. Adica, daca o prezentare este pe site de 30 de zile si are 3000 de vizualizare, numarul de vizualizari pe zi ar fi: 3000/30.

Chiar daca ora pentru data publicarii unei prezentari este decalata cu cateva ore (este ora severului), consider ca problema ridicata este una falsa. De ce? Din doua motive:
- pentru prezentari mai vechi: asa cum am demonstrat in comentariile amintite, datele afisate calculate cu +/- o zi vor fi aceleasi datorita rotunjirilor.
- pentru prezentarile mai noi: daca numarul de zile ale unei prezentari ar fi calculate dupa ora Romaniei, datele ar fi incorecte pentru utilizatorii din afara Romaniei.

Am considerat ca cea mai buna metoda de calcul al mediei de vizualizari pe zi este sa calculam "vechimea" unei prezentari in zile de la data publicarii ei. De exemplu, "varsta" unei prezentari care a fost publicata acuma-s 36 de ore este de 1.5 zile (o zi si jumatate). Numarul de vizualizari pe zi in acest caz este deci: [numar total de vizualizari] / 1.5. In felul acesta, calculul este independent de time zone. Si consider ca asa este cel mai corect. Nu inteleg de ce am investi timp pentru a face niste calcule relative la ora Romaniei, mai ales ca datele ar fi incorecte pentru ceilalti (mai putini, e drept).

De altfel, la momentul de fata, aceasta statistica (media pe zi) cred ca este irelevanta. Am incercat sa le eliminam, dar ni s-a explicat ca ar fi foarte importante pentru autori. Ele oricum erau in pagina din "Contul meu / Prezentari acceptate", dar s-a insistat ca ar fi utile si pe paginile publice. De aceea le-am afisat din nou...

Am zis "La nomentul de fata" pentru ca aceste medii au fost in trecut folosite pentru a face un mic top al celor mai vizualizate prezentari. In acest caz, era incorect sa comparam o prezentare de cativa ani (cu mii de vizualizari) cu una de cateva zile (cu sute de vizualizari). Pana la urma topul respectiv a fost retras, dar a ramas aceasta statistica. Am crezut ca nu este utila in alte scopuri, dar daca ni s-a explicat ca pentru autori este utila, am pastrat-o.

Numarul de downloads pe zi nu este corect pentru ca la data prezentarii nu este folosita ora Romaniei.

Este cam aceeasi discutie ca la punctul anterior. Media este calculata la fel, relativ la "varsta" unei prezentari.

In acest caz, as propune sa fie eliminata. Cred ca este suficient sa fie afisat numarul total de downloads, pentru ca pentru prezentari vechi este cu totul irelevanta. De exemplu, numar total: 35, downloads pe zi: 0. Se afiseaza 0 pentru ca matematic ar fi ceva de genul 0.273743. Eventual s-ar putea afisa, informativ, doar daca media este o valoare pozitiva. Ce ziceti?

Sper ca aceste clarificari sa fie utilie.

In incheiere, spun ce spun mereu: apreciem fiecare propunere care vine din partea voastra. Le discutam si implementam cea mai buna solutie. Dar trebuie sa fim constienti ca nu tot timpul cea mai buna solutie ne apartine. Incercati mereu sa intelegeti si parerea celuilat si, de asemenea, faceti-va intelesi.

Asteptam asadar propunerile voastre. Aici, pe forum, cred ca e locul potrivit pentru a le discuta: cu cat mai multe pareri, cu atat mai bune vor fi deciziile luate.

Numa' bine!
Avatar utilizator
Cipri
Mesaje: 2
Membru din: 08 Iun 2020, 07:58

Re: Statistici prezentari - Numar vizualizari si download-uri

Mesaj de Cipri » 08 Iun 2020, 08:20

Zic și eu, fără a avea pretenția că ar fi soluția cea mai bună. Numărul de vizualizări pe zi, numărul de Download-uri pe zi nu au nicio relevantă după două-trei luni așa că nu le văd utilitatea. Pentru a aprecia un pps consider că nu ar mai fi necesar ca cel ce ar dori sa aprecieze o prezentare să fie înregistrat pe site, această restricție a fost bine-venită atunci când Steluțele deveniseră pentru unii un fel de note, acum sunt mulți vizitatori care poate ar dori sa aprecieze o prezentare dar nu țin neaparat să fie înregistrați. În continuare toată aprecierea mea pentru Admin, pentru felul în care încearcă să facă pe plac tuturor. Cu gânduri bune, Cipri
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Statistici prezentari - Numar vizualizari si download-uri

Mesaj de admin » 08 Iun 2020, 15:15

Bine ai venit pe forum, Cipri! Ma bucura nespus acest lucru!

Dap, numarul de downloads pe zi, cum ziceam mai sus personal mi se pare total irelevant. La momentul de fata, chiar si numarul de vizualizari pe zi nu se foloseste la nimic altceva, doar ca este afisat. Am gandit raport de vizualizari / zi pentru pentru ca a fost folosit mai demult la o statistica "Cele mai vizualizate" si nu era corect sa calculam doar dupa numarul de vizualizari, caci ar fi iesit "in top" cele mai vechi prezentari. Prin media pe zi, am vrut sa eliminam aceasta. Cum statistica aceea nu mai exista (si nimeni nu s-a plans de lipsa ei :D), cred ca s-ar putea renunta la ea si sa avem doar "Vizualizari" si "Downloands" (la urma urmei, asa este si pe youtube: doar numar de views).

Daca nimeni nu are nimic impotriva, vom renunta la acele statistici "pe zi".

Despre aprecieri, avem urmatoarele probleme tehnice daca lasam ca oricine sa poate apasa butonul, fara a fi autentificat:
- se vor face multe clickuri pe acel buton de catre robotii de indexare a paginilor web (google, alexa, etc). Cum acestia vin zilnic si mereu de pe alte ip-uri, ne vom trezi cu aprecieri in plus care nu vor fi reale.
- daca un utilizator nu este logat, vom avea dificultati in a-l limita in a apasa o singura data pe butonul "imi place". Desigur, am putea verifica dupa IP, dar nu ar fi asa riguros; pe de-o parte, ip-ul se schimba, pe de alta parte ar fi frustrant pentru cei care folosesc calculatoare in aceeasi retea (sunt colegi la o firma, de exemplu).
- daca un utilizator nu este logat, am avea dificultati in a afisa butonul pentru retragerea aprecierii. In acest caz, ca si mai sus, am putea identifica dupa IP, dar cu aceleasi probleme ca la punctul anterior.

Intrucat si la alte sisteme de genul acesta (like-urile pe facebook, like-urile pe youtube), aprecierile se fac doar de catre cei logati, as zice ca putem lasa asa. Sa nu complicam lucrurile (din punct de vedere tehnic), chiar daca ele ar parea mai simple (din punctul de vedere al utilizatorului simplu).
Avatar utilizator
Cipri
Mesaje: 2
Membru din: 08 Iun 2020, 07:58

Re: Statistici prezentari - Numar vizualizari si download-uri

Mesaj de Cipri » 12 Iun 2020, 19:44

Ai perfecta dreptate, Admin, in ceea ce priveste ''aprecierile'', nu am luat in considerare toate aspectele, de aceea consider si eu ca este OK asa cum este acum. :-bd
Adrian Toia
Mesaje: 10
Membru din: 15 Iun 2020, 20:36

Re: Statistici prezentari - Numar vizualizari si download-uri

Mesaj de Adrian Toia » 15 Iun 2020, 20:59

Cred ca renuntarea la statisticile / zi este o hotarare buna. De ce totusi a mai ramas nr. Vizualizari / zi ?
Poate ca in primele zile de la publicare spuneau ceva, dar dupa o perioada de timp nu aveau relevanta.
Pentru afisarea celor mai (… ) pps nu este neaparat necesara afisarea acestei statistici in dreptul fiecarui pps.
Admin are alte posibilitati la indemana pentru asta.
Cred deasemeni ca pentru protectia impotriva masinilor anonime si rau intentionate care fac automat vizualizari si aprecieri, solutia autentificarii aleasa de ADMIN este corecta.
Impreuna cu alte masuri care sa nu permita auto-aprecierea sau cresterea artificiala a nr. de vizualizari, care inteleg ca au fost implementate.
Daca apar conturi false care fac asa ceva, cum s-a mai intamplat in trecut, este bine sa fie identificate si eliminate. Se pot gasi solutii pentru asta.
Am vazut ca pps-urile ajung si pe pagina NICEPPS de pe Facebook, unde pot fi vazute, comentate si apreciate de cine doreste, fara sa fie membrii comunitatii noastre pps...
Scrie răspuns