Adaugare comentarii - imbunatatiri

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Adaugare comentarii - imbunatatiri

Mesaj de admin » 29 Mai 2020, 11:16

Credeti ca ar fi util ca atunci cand adaugati comentarii la o prezentare sa puteti folosi bold, italic, sublinieri?

Daca da, am putea incerca o componenta care sa permita acest mod de editare.
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Adaugare comentarii - imbunatatiri

Mesaj de admin » 16 Iun 2020, 14:16

Am implementat. Acum se pot adauga comentarii cu text formatat (bold, italic, subliniat).
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Adaugare comentarii - imbunatatiri

Mesaj de admin » 17 Aug 2020, 14:33

Buna ziua,

Cu mult timp in urma, pentru a da putina culoare si animatie, in sectiunea de comentarii am introdus inlocuirea secventelor consacrate pentru emoticons cu imagini (emoticons-urile de la yahoo).

De pilda, apar automat asfel de imagini :) :D :D

Insa acum am primit o sugestie ca ar fi bine sa renuntam la aceasta inlocuire automata a secventelor de caractere cu imagini.

Cine mai sustine aceasta initiativa?

Va multumesc!
Adrian Toia
Mesaje: 10
Membru din: 15 Iun 2020, 20:36

Re: Adaugare comentarii - imbunatatiri

Mesaj de Adrian Toia » 19 Aug 2020, 18:26

Propunerea mea a fost de a permite autorului (pps, comentariului, mesajului) sa scrie textul respectiv așa cum crede, cu sau fără paragrafe și emoticoane.
Intervenția procedurilor automate de orice fel, poate duce la situații nedorite, cum s-a și întâmplat...
Mai ales în lipsa posibilităților de corecție, in toate situațiile în care se scriu texte...Care acum abia se vor introduce, sper.
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Adaugare comentarii - imbunatatiri

Mesaj de admin » 20 Aug 2020, 09:20

Cu delimitarea paragrafelor am crezut ca am lamurit-o in urma mai multor emailuri. In practica general acceptata (inclusiv in Word si majotiratea editoarelor de text), un paragraf nou se adauga la apasarea tastei ENTER. Nu inteleg de ce am face exceptie de la aceasta regula generala. Daca cel care comenteaza nu doreste paragraf nou, poate sa scrie fara a apasa ENTER.

Sa luam un comentariu la intamplare. Asa arata cu delimitare intre paragrafe:
cuparagraf.jpg
cuparagraf.jpg (208.93 KiB) Vizualizat de 17481 ori
Iar asa arata fara delimitare intre paragrafe:
faraparagraf.jpg
faraparagraf.jpg (196.7 KiB) Vizualizat de 17481 ori
Lumea zice ca delimitarea paragrafelor este utila. Acum, daca sunt mai multi utilizatori care doresc ca sa renuntam la delimitarea paragrafelor si comentariile sa apara una-ntruna, nici o problema... Putem modifica daca cer mai multi lucrul acesta.
Adrian Toia
Mesaje: 10
Membru din: 15 Iun 2020, 20:36

Re: Adaugare comentarii - imbunatatiri

Mesaj de Adrian Toia » 20 Aug 2020, 19:16

Dacă ADMIN este adeptul intervenției unor proceduri automate în textele unor comentarii, eu sunt de parere ca autorul este suveran și de aceea nu trebuie să intervină proceduri automate în textul scris de cineva, așa cum crede că trebuie să arate.
Paragraf nou nu trebuie să însemne și un spațiu suplimentar intre rânduri, se mărește artificial și fără justificare semantică spațiul de afișare și memorare, cu consecințe.
În exemplul dat, pe un text de cca. 15 rânduri diferența este de 12 Kib (208.93 KiB) - (196.7 KiB) fără nici un câștig pentru claritatea sau conținutul textului...
Soluția nu este să nu se dea ENTER de cei care vor să scrie într-un un text un rând nou – Soluția este la ADMIN.
Deocamdata nu am văzut alte păreri...
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Adaugare comentarii - imbunatatiri

Mesaj de admin » 20 Aug 2020, 23:01

Calculul pe care l-ați făcut este cel puțin naiv. Ați comparat mărimea imaginilor, or pe site nu avem imagini ci text. Spatierea dintre paragrafe este chestiune de design, nicidecum de mărime a textului. Nu este o problema dacă nu știați asta. Dacă lucrurile ar sta cum sugerați în calcul, atunci credeți-mă ca as mici textul și mărimea site-ului ar scădea mult, am plăti mai puțin la hosting. :)) =))

Pe de alta parte, insinuati ca se fac prelucrări automate ale textului. În ambele cazuri (emoticons și paragrafe) este doar chestiune de afișare (design). Toate liniile noi sunt introduse de user când scrie comentariul; el alege când apasă ENTER, nu se face nimic automat.

Am înțeles ca doriți doua lucruri:
- eliminarea spatiilor dintre paragrafe
- eliminarea emoticonurilor din comentarii

Am zis ca daca mai sunt utilizatori care susțin aceste modificări, le vom implementa.
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Adaugare comentarii - imbunatatiri

Mesaj de admin » 20 Aug 2020, 23:11

Cat despre utilitatea distantei între paragrafe, mi-e tare greu sa cred ca regula generala sa fie asa de nefolositoare. Un exemplu aleatoriu: uitați ultima știre pe digi24: https://www.digi24.ro/stiri/sci-tech/na ... ie-1356118

Cam cum ar arata acel articol dacă ar fi paragrafele unuite unele de altele? Chiar și texte mai scurte, cum sunt comentariile, sunt mai ușor de citit dacă sunt separate paragrafele: asta voiam sa arat punând poze cu comentariul Dorinei.

De asemena pe email v-am trimis articol despre tehnoredactare în care se spunea ca spațiul între paragrafe nu se recomanda sa se introduca cu mai multe ENTER-uri, cu doar unul - distanțarea de face prin setările paragrafelor.

Eu nu o sa mai argumentez pe tema asta. Aștept și părerile altor persoane și vom lua decizia cum AFISAM comentariile (căci, da, asta trebuie sa repet: nu se face nici o manipulare a textului, doar se afișează după o regula unanim acceptată).
Adrian Toia
Mesaje: 10
Membru din: 15 Iun 2020, 20:36

Re: Adaugare comentarii - imbunatatiri

Mesaj de Adrian Toia » 21 Aug 2020, 14:10

Se pare ca nu ați inteles ce am propus (nu insinuat, cum insinuaţi) .

Nu am propus :
- eliminarea spatiilor dintre paragrafe
- eliminarea emoticonurilor din comentarii
Este inexact.
AM PROPUS ca – spațiile dintre paragrafe sau înserarea emoticonurilor în comentarii, să fie lăsate la OPȚUNEA AUTORULUI TEXTULUI și NU SĂ FIE FĂCUTE AUTOMAT, în conformitate cu opțiunile de design ale ADMIN, care cu timpul au fost schimbate în bine, și ca urmare a unor propuneri făcute de mine, chiar dacă au fost cazuri în care a trebuit să insist sau/și să aștept și ani...
Nu este cazul să le menționez acum și aici, ADMIN le știe f. bine....
Dacă se dorește și părerea altor utilizatori, eu nu am nimic împotrivă. Aștept să văd dacă se vor exprima.
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Adaugare comentarii - imbunatatiri

Mesaj de admin » 21 Aug 2020, 15:27

Adrian Toia scrie:
21 Aug 2020, 14:10
Se pare ca nu ați inteles ce am propus (nu insinuat, cum insinuaţi) .
Ce va mai place sa va legati de cate un cuvant... Insa daca recititi, veti vedea ca am spus ca DORITI aceste schimbari, nu ca le insinuati. Cu insinuatul era alta chestiune: ziceati ca se fac schimbari automate pe text. Si v-am explicat ca textul este acelasi, si ca tine doar de afisare.

Adrian Toia scrie:
21 Aug 2020, 14:10
Dacă se dorește și părerea altor utilizatori, eu nu am nimic împotrivă. Aștept să văd dacă se vor exprima.
Astept si eu sa vad cine mai sustine aceste modificari. :)
Adrian Toia
Mesaje: 10
Membru din: 15 Iun 2020, 20:36

Re: Adaugare comentarii - imbunatatiri

Mesaj de Adrian Toia » 21 Aug 2020, 19:51

Dacă aveți atâta timp pentru contradicții minore, în loc să găsoți soluții (dintre cele propuse de mine sau de alții, dacă există) pentru a nu mai avea zeci de pps postate în așteptare, ca acum, voi spune să nu mai folosiți cuvinte nepotrivite (insinuare, naiv) ca să nu am de ce să “mă leg”.

ȘI VOI REPETA că Nu am dorit :
- eliminarea spatiilor dintre paragrafe
- eliminarea emoticonurilor din comentarii

Este inexact.

Eu AM PROPUS ca spațiile dintre paragrafe sau înserarea emoticonurilor în comentarii, să fie lăsate la OPȚUNEA AUTORULUI TEXTULUI și NU SĂ FIE FĂCUTE AUTOMAT, în conformitate cu opțiunile de design ale ADMIN.
DACĂ AUTORUL VREA SĂ LASE SPAȚIU ÎNTRE RÂNDURILE UNUI TEXT șI PARAGRAF NOU, să o facă el, nu soluția automată actuală cu ENTER.
DACĂ AUTORUL VREA SĂ FOLOSEASCĂ EMOTICON ÎN TEXTUL SĂU SĂ O FACĂ EL, nu soluția automată de acum, care interpretează un șir de caractere, poate eronat tastate, cum s-a mai întâmplat, înainte de introducerea recentă, (la sugestia mea, poate și a altora, nu știu, nu am văzut) a posibilității de corectare a textelor.
Așa cum am făcut eu în acest text.
Era f.clar că m-am referit la AFIȘAREA comentariilor/mesajelor și nu la altceva, chiar dacă aș putea să explic mai pe larg că intervențiile în afișare pot induce schimbări de semnificații in text.
Nu am s-o fac, pentru că probabil mi-ar trebui mult timp să conving pe cineva să renunțe (în avantajul utilizatorilor și autorilor de pe site) la ideile inițiale de design și control personal (poate justificate la început).
Am insistat să se renunțe la moderarea comentariilor, (care blocau site-ul cu săptămânile în anumite perioade) sau ca alegerea fotografiei de ilustrare a pps la publicare să fie făcută de către AUTOR, și nu de mai mult sau mai puțin inspiratul designer...
Idem pentru creșterea dimensiunii pps, care alături de celelalte limitări impuse inițial de designer, au îndepărtat mulți utilizatori și autori de pe NICEPPS.
Deci propunerile mele au vizat probleme și soluții în sprijinul autorilor și utilizatorilor (membrilor comunității NICEPPS)
Sper să nu fie nevoie să public pe FORUM corespondența noastră care poate confirma cele de mai sus.

Apropos de UTILIZATORI, dacă așteptați și țineți cont de părerea lor. de ce nu puneți pe FORUM propunerea mea de a șterge din lista utilizatorilor, pe CEI FĂRĂ ACTIVITATE ÎN ULTIMII 10 ANI ?
Sau măcar de a-i trece la coada șirului de pagini din prea lungă listă a utilizatorilor, marea majoritate inactivi...? Ca opțiune de afișare...
Din păcate nu am găsit pe FORUM intervenții ale celor preocupați de îmbunătățirea performanțelor site-ului.
Poate vor apare în viitor, și ca urmare a acestor schimburi de mesaje....
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Adaugare comentarii - imbunatatiri

Mesaj de admin » 23 Aug 2020, 08:39

Adrian Toia scrie:
21 Aug 2020, 19:51
Deci propunerile mele au vizat probleme și soluții în sprijinul autorilor și utilizatorilor (membrilor comunității NICEPPS)
Sper să nu fie nevoie să public pe FORUM corespondența noastră care poate confirma cele de mai sus.
Din pacate, asa cum se poate vedea in pagina de Arhiva, optiunea cu selectarea imaginii a facut ca multi utilizatori sa nu mai posteze. Nu va reprosez asta; stiti - tot din discutiile din emailuri - ca am spus ca aveam deja in vedere aceasta optiune, dar dorim s-o facem cat de simpla astfel incat sa nu incurce utilizatorii. Este un risc pe care ni l-am asumat.

Puteti sa publicati, nu-i nici o problema. Macar ati ajuns la ceea ce am tot insistat de mai mult: discutiile despre imbunatatirile aduse siteului este bine sa fie purtate la vedere, caci poate intereseaza si pe altii. Doar ca am sa va rog, sa creati Topic (Subiect) nou pentru fiecare subiect, ca sa nu ajungem - cum se itampla in acest caz - sa discutam de toate si sa fie greu de urmarit.

Nu stiu insa daca va fi util cuiva sa postati si acele emailuri in care v-ati aratat extrem de deranjat de noul design al sitelui (in timp ce multi alti utilizatori ne-au scris ca se bucura ca ne-am tras in rand cu lumea)...
Adrian Toia scrie:
21 Aug 2020, 19:51
Apropos de UTILIZATORI, dacă așteptați și țineți cont de părerea lor. de ce nu puneți pe FORUM propunerea mea de a șterge din lista utilizatorilor, pe CEI FĂRĂ ACTIVITATE ÎN ULTIMII 10 ANI ?
In nenumarate randuri v-am sugerat ca propunerile sa le adresati pe forum (adica cel care are propuneri sa posteze, nu eu). Deschideti va rog un subiect nou pentru asta; si va voi raspunde si la acel subiect, chiar daca v-am mai raspuns si in privat.
Adrian Toia scrie:
21 Aug 2020, 19:51
Apropos de UTILIZATORI, dacă așteptați și țineți cont de părerea lor. de ce nu puneți pe FORUM propunerea mea de a șterge din lista utilizatorilor, pe CEI FĂRĂ ACTIVITATE ÎN ULTIMII 10 ANI ?
Pe pagina de utilizatori exista deja aceasta functie: Folosind functia de Ordonare puteti ordona utilizatorii dupa diverse criterii: Numar prezentari postate, numar comentarii etc aducandu-i in top pe cei activi.

Scuzati de offtopic.

Si acum revenind la subiectul topicului:

Repet: Astept sa mai sustina cineva aceste modificari si daca mai sunt persoane care sustin asta, vom modifica. :)
Adrian Toia
Mesaje: 10
Membru din: 15 Iun 2020, 20:36

Re: Adaugare comentarii - imbunatatiri

Mesaj de Adrian Toia » 23 Aug 2020, 14:18

Doar câteva precizări privind unele din afirmațiile ADMIN de mai sus.
Admin scrie » 23 Aug 2020, 08:39 „Din pacate, asa cum se poate vedea in pagina de Arhiva, optiunea cu selectarea imaginii a facut ca multi utilizatori sa nu mai posteze”.
Am căutat în ARHIVA, dat nu am găsit decât liste cu pps-uri publicate, pe luni.
Până nu văd textele nu mă pot pronunța cât de mulți au fost cei care care s-au retras de pe site din această cauză.
Oricum nu am pretenția că sunt singurul care a cerut această opțiune, poate am fost primul care am insistat pentru introducerea optiunii ca selectarea imaginii dă fie făcută de către AUTOR, și nu de mai mult sau mai puțin inspiratul designer...
Pentru cei care nu doresc așa ceva, alte site-uri au găsit soluții cu Imagini standard, pe tematici.

Admin scrie » 23 Aug 2020, 08:39 „Pe pagina de utilizatori exista deja aceasta functie: Folosind functia de Ordonare puteti ordona utilizatorii dupa diverse criterii: Numar prezentari postate, numar comentarii etc aducandu-i in top pe cei activi.”
Folosind criteriile mentionate se obţin tot liste de utilizatori, mai lungi sau mai scurte ca nr. utilizatori, dintre care unii – mai mulţi sau mai puțini, în funcție de criteriul ales - nu mai sunt activi
Cred ca utilizarea functiei de Ordonare dupa diverse criterii: Numar prezentari postate, numar comentarii etc ar trebui să includă și căutarea cea mai necesară și mai directă -după NUME UTILIZATOR.

Admin scrie » 23 Aug 2020, 08:39 „Nu stiu insa daca va fi util cuiva sa postati si acele emailuri in care
v-ati aratat extrem de deranjat de noul design al sitelui (in timp ce multi alti utilizatori ne-au scris ca se bucura ca ne-am tras in rand cu lumea)... ”
„Acele emailuri” nu au fost numai în legătură cu „noul design al sitelui” și au început cu mult înainte de acel moment și s-au referit la mai multe alte probleme de funcționalitate și performanță.
Cred că au fost utilizatori care nu au remarcat unele erori sau lipsuri apărute cu ocazia noul design al sitelui, pe care le-am și semnalat și care au fost recunoscute, acceptate și corectate...
Am înțeles motivația cu facilitatea oferită pentru telefoanele smart, deși unele versiuni nu permit decât eventual vizionare, fară sonor...

Desigur că nu putem avea toți totdeauna aceleași păreri în unele probleme de concepție și realizare.
Tocmai de aceea sunt de acord ca „discutiile despre imbunatatirile aduse siteului este bine sa fie purtate la vedere, caci poate interesează si pe altii”
Cred însă că nu vor veni prea curând intervenții și păreri despre problemele discutate de noi.
Ca și în trecut lumea (mai puțin cunoscătoare) sau mai puțin interesată în web-design așteaptă ca ADMIN să ia hotărârile bune....
De aceea, până când vor apare si alți intervenienți nu voi continua pe FORUM acest dialog.
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Adaugare comentarii - imbunatatiri

Mesaj de admin » 23 Aug 2020, 23:03

Adrian Toia scrie:
23 Aug 2020, 14:18
Cred ca utilizarea functiei de Ordonare dupa diverse criterii: Numar prezentari postate, numar comentarii etc ar trebui să includă și căutarea cea mai necesară și mai directă -după NUME UTILIZATOR.
Fantastic!!! Am crezut ca asta ați înțeles pe email, mai ales ca efectiv am desenat pașii (cu capturi de ecran) pe care trebuie să-i faceți pentru căutarea unui user.

Da! Avem căutare după nume utilizator. Nu înțeleg de ce insinuați (scuze, dar nu găsesc cuvânt mai potrivit) ca nu exista căutare după nume utilizator. Și nu înțeleg de ce insistați sa implementam alta căutare. Și da, userii fără activitate nu încurcă deloc.

Hai ca facem altfel: spuneti-mi un nume de utilizator pe care doriți să-l căutați și vă fac video cu procedura. :)

(...era bine sa deschideri subiect separat pentru asta, căci nu are legătură cu modificările propuse la comentarii)
Adrian Toia
Mesaje: 10
Membru din: 15 Iun 2020, 20:36

Re: Adaugare comentarii - imbunatatiri

Mesaj de Adrian Toia » 24 Aug 2020, 09:59

REPET ceea ce am spus (nu insinuat) în mesajele anterioare privind faptul că „nu putem avea toți totdeauna aceleași păreri în unele probleme de concepție și realizare. Tocmai de aceea sunt de acord ca discutiile despre imbunatatirile aduse siteului sa fie purtate la vedere, poate interesează si pe altii. Ca și în trecut lumea mai puțin interesată (sau mai puțin cunoscătoare) în web-design, așteaptă ca ADMIN să ia hotărârile bune....De aceea, până când vor apare si părerile altor utilizatori NU VOI CONTINUA pe FORUM acest dialog.”
[/
b]
Scrie răspuns