Dezvoltari / modificari functionalitati

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Dezvoltari / modificari functionalitati

Mesaj de admin » 02 Iun 2020, 13:51

M-am gandit ca ar fi bine sa notam aici modificarile pe care le consideram utile si intentionam sa le implementam. Prioritatea nu este neaparat asta, in functie de cat le considerati de utile le implementam in ordinea in care reusim:

- Rezolvat Renuntare la codul antispam folosit acum si folosirea recaptcha v3. In acest mod, practic nu va mai trebui sa completam mereu acel cod antispam cand comentam ceva pe site.

- Rezolvat Adaugare comentarii: sa se poata adauga comentarii care contin bold, italic, sublinieri. Avem topic aici: https://forum.nicepps.ro/viewtopic.php?f=7&t=723

- Rezolvat In cazul vizualizarii unei prezentari care nu poate fi afisata in site (momentan, cele peste 10MB), sa afisam in locul acelei regiuni cu "File to large" un mesaj mai prietenos, care ar putea contine si imaginea de previzualizare a prezentarii.

- :) Posibilitatea de a grupa unele prezetari intr-o lista/grup. Pentru ca subiectul e mai complex, am creat acest topic: https://forum.nicepps.ro/viewtopic.php?f=7&t=724 Va rugam sa scrieti acolo daca vi se pare utila ideea.

- Rezolvat Posibilitatea de a marca unele prezentari ca fiind preferate. Personal mi s-a intamplat sa stau sa caut cate o prezentare postata cu mult in timp in urma si, uneori, chiar sa nu m-ai gasesc. Mi-ar fi util in cazul acesta sa am o lista cu prezentarile pe care mi le-au placut si/sau pe care doresc sa le revad. Poate ca este asemanator cu ce avem acum cu "Imi place", doar ca aceasta noua functionalitate o vedem ca fiind una privata (doar eu, ca utilizator al site-ului sa stiu ce prezentari vreau sa revad).

- Rezolvat Folosire recaptcha v3 in pagina de upload pps

- Rezolvat Folosire recaptcha v3 la trimitere felicitare

- Rezolvat Folosire recaptcha v3 la creare cont

- Rezolvat Folosire recaptcha v3 in pagina de recuperare parola

- Rezolvat Folosire recaptcha v3 in pagina de contact

- :) Un comentariu sa poata fi editat dupa ce a fost adaugat.

Nu ne impunem nici o data limita pentru aceste modificari/implemenari. In consecinta nu dorim sa facem 'promisiuni electorale', dar vom reveni aici periodic pentru a spune ce am implementat. Desigur, implementarea lor depinde si de feedbackul vostru. Poate noua ni se vor parea niste idei stralucite, dar nevoile voastre - ca autori si contributori - sa fie altele.

Daca aveti sugestii, nu ezitati sa ni le comunicati. De preferat pe acest topic, pentru a fi centralizate mai usor.
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Dezvoltari / modificari functionalitati

Mesaj de admin » 02 Iun 2020, 20:02

admin scrie:
02 Iun 2020, 13:51
- In cazul vizualizarii unei prezentari care nu poate fi afisata in site (momentan, cele peste 10MB), sa afisam in locul acelei regiuni cu "File to large" un mesaj mai prietenos, care ar putea contine si imaginea de previzualizare a prezentarii.
Rezolvat. :)
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Dezvoltari / modificari functionalitati

Mesaj de admin » 07 Iun 2020, 16:17

admin scrie:
02 Iun 2020, 13:51
- Renuntare la codul antispam folosit acum si folosirea recaptcha v3. In acest mod, practic nu va mai trebui sa completam mereu acel cod antispam cand comentam ceva pe site.
Rezolvat pe partea de comentarii. Ramane de implementat in celelalte parti ale site-ului unde folosim antispam.
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Dezvoltari / modificari functionalitati

Mesaj de admin » 07 Iun 2020, 20:42

admin scrie:
02 Iun 2020, 13:51
- Folosire recaptcha v3 in pagina de upload pps
- Folosire recaptcha v3 la trimitere felicitare
- Folosire recaptcha v3 la creare cont
- Folosire recaptcha v3 in pagina de recuperare parola
- Folosire recaptcha v3 in pagina de contact
Rezolvate. :)
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Dezvoltari / modificari functionalitati

Mesaj de admin » 16 Iun 2020, 22:24

Implementat.
admin scrie:
02 Iun 2020, 13:51
- Posibilitatea de a marca unele prezentari ca fiind preferate. Personal mi s-a intamplat sa stau sa caut cate o prezentare postata cu mult in timp in urma si, uneori, chiar sa nu m-ai gasesc. Mi-ar fi util in cazul acesta sa am o lista cu prezentarile pe care mi le-au placut si/sau pe care doresc sa le revad. Poate ca este asemanator cu ce avem acum cu "Imi place", doar ca aceasta noua functionalitate o vedem ca fiind una privata (doar eu, ca utilizator al site-ului sa stiu ce prezentari vreau sa revad).
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Dezvoltari / modificari functionalitati

Mesaj de admin » 18 Aug 2020, 14:00

Am mai adaugat o propunere de functionalitate pentru comenatarii: Un comentariu sa poata fi editat dupa ce a fost adaugat.
Adrian Toia
Mesaje: 10
Membru din: 15 Iun 2020, 20:36

Re: Dezvoltari / modificari functionalitati

Mesaj de Adrian Toia » 19 Aug 2020, 17:48

Am văzut anunțul binevenit cred pentru cei care doresc să-și corecteze uneori comentariile, dar nu am înteles DE CÂND șI CUM DEVINE EFECTIV UTILIZABILĂ această nouă funcționalitate...A. Toia
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Dezvoltari / modificari functionalitati

Mesaj de admin » 20 Aug 2020, 09:08

"Nu ne impunem nici o data limita pentru aceste modificari/implemenari. In consecinta nu dorim sa facem 'promisiuni electorale', dar vom reveni aici periodic pentru a spune ce am implementat. Desigur, implementarea lor depinde si de feedbackul vostru. Poate noua ni se vor parea niste idei stralucite, dar nevoile voastre - ca autori si contributori - sa fie altele."

Asa scria dupa lista de propuneri. :)
Adrian Toia
Mesaje: 10
Membru din: 15 Iun 2020, 20:36

Re: Dezvoltari / modificari functionalitati

Mesaj de Adrian Toia » 20 Aug 2020, 19:27

Nu-i așa ADMIN că introducerea funcției de editare (corecție) mesaje în toate procedurile unde este nevoie, care s-a făcut în unele cazuri, ar trebui introdusă și aici ? Atunci eroarea de tastare "implemenari" din mesajul "Nu ne impunem nici o data limita pentru aceste modificari/implemenari" ar fi putut fi corectată imediat de cel care a scris mesajul.
Adrian Toia
Mesaje: 10
Membru din: 15 Iun 2020, 20:36

Re: Dezvoltari / modificari functionalitati

Mesaj de Adrian Toia » 20 Aug 2020, 19:29

SE pare că s-a făcut în cursul zilei de azi și ADMIN trebuie felicitat pentru asta.
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Dezvoltari / modificari functionalitati

Mesaj de admin » 20 Aug 2020, 22:50

Forumul a avut dintotdeauna aceasta funcție. :)
Scrie răspuns