Unde ti-ai petrecut vacanta in 2010?

Locuri frumoase ce merita vizitate din tara sau din alta parte
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Unde ti-ai petrecut vacanta in 2010?

Mesaj de admin » 27 Aug 2010, 00:01

La sugestia lui Radu, am deschis acest topic.

Deci, unde ti-ai petetrecut vacanta in 2010? Cum a fost? Ti-a placut sau nu> Recomanzi si celorlalti sa mearga acolo?

Daca ai si poze, sunt binevenite!

Radu, poate vrei sa incepi tu prin a ne povesti unde ai fost. :)
rmoldovan

Re: Unde ti-ai petrecut vacanta in 2010?

Mesaj de rmoldovan » 27 Aug 2010, 10:26

admin scrie:Radu, poate vrei sa incepi tu prin a ne povesti unde ai fost. :)
Salut Alex,

Ma bucur in primul rand ca ti-ai facut un forum la acest site minunat.
Pai eu anul acesta am fost la fel ca si anul trecut la Bibione,o statiune la malul marii Adriatice in nordul Italiei.
De acolo se ajunge usor si la Venetia, fie cu masina, dar mai avantajos e cu trenul, plus ca nu ai dureri de cap cu parcarea.
Cazarea a fost super, apartament cu 2 camere, baie bucatarie utilata totul la 40 EURO in luna iunie.
Am fost si la Guliverlandia langa Lignano.
Va recomand in special celor cu copii mici.
rmoldovan

Re: Unde ti-ai petrecut vacanta in 2010?

Mesaj de rmoldovan » 27 Aug 2010, 10:30

Am mai fost asa pe cate o zi la Pestera Ursilor, Stana de Vale, si la stradul din Gyula in Ungaria.
Avatar utilizator
Chris
Mesaje: 275
Membru din: 27 Aug 2010, 10:55

Re: Unde ti-ai petrecut vacanta in 2010?

Mesaj de Chris » 27 Aug 2010, 18:24

Mai nababule!posting.php?mode=reply&f=9&t=7#
Tu nu ai aflat ca este criza?posting.php?mode=reply&f=9&t=7#
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Unde ti-ai petrecut vacanta in 2010?

Mesaj de admin » 27 Aug 2010, 19:01

Buna, Chris! Intr-un mail pe care ni l-ai trimis ziceai ca tocmai te-ai intors si tu din concediu. Tu pe unde ai fost si ce ai vazut?
Avatar utilizator
Chris
Mesaje: 275
Membru din: 27 Aug 2010, 10:55

Re: Unde ti-ai petrecut vacanta in 2010?

Mesaj de Chris » 27 Aug 2010, 19:14

In US (ale Olteniei). :lol: :lol: :lol: V-am zis ca este criza, dar cred ca nu mi-ati inteles bine mesajul... O sa incerc sa vi-l transmit si in versuri, poate o sa fie mai clar asa.

Criza este in lumea toata,
Insa nu sunt amarat.
Stau cu un picior in groapa
Si cu doua dupa... gat! :roll:
rmoldovan

Re: Unde ti-ai petrecut vacanta in 2010?

Mesaj de rmoldovan » 29 Aug 2010, 23:02

Chris scrie:Mai nababule!posting.php?mode=reply&f=9&t=7#
Tu nu ai aflat ca este criza?posting.php?mode=reply&f=9&t=7#
@Chris: Nu este un topic despre criza. In plus nu am cheltuit mai multi bani decat altii care au mers la litoralul romanesc sa zicem. Iar in ceea ce priveste restul locatiilor sunt destul de aproape de orasul in care locuiesc. Deci nu-s chiar asa nabab cum crezi tu.
Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 266
Membru din: 12 Aug 2010, 09:12
Contact:

Re: Unde ti-ai petrecut vacanta in 2010?

Mesaj de admin » 29 Aug 2010, 23:52

Daca tot e vorba sa spunem pe unde am fost, hai ca scriu si eu ceva.

Am fost doua zile in muniti, zona Cetatile Ponorului. Pun o poza, o panorama pe care am facut-o din mai multe poze. Asa se vede peisajul de la Pietrele Galbene.
Fişiere ataşate
panorama Pietrele Galbene
panorama Pietrele Galbene
panorama Pietrele Galbene.jpg (23 KiB) Vizualizat de 27731 ori
Cristina G.
Mesaje: 16
Membru din: 27 Aug 2010, 00:43

Re: Unde ti-ai petrecut vacanta in 2010?

Mesaj de Cristina G. » 01 Sep 2010, 22:09

Cum v-am mai spus,am o legatura cu Anglia.Copiii mei sunt acolo.Locuiesc in impecabilul York,regiunea North Yorkshire,la distanta de 60 km departare de Marea Nordului.Am petrecut 10 zile in iulie-august,zile de vis,de incantare,de lectii luate la fiecare pas.
M-a impresionat,in primul rand dragostea lor de a-si pastra istoria aproape nealterata.
Am vizitat cea mai mare catedrala din UK,a doua din Europa,York Minster.Nu va spun acum despre ea,o am in lucru,va fi gata pps-ul in curand.
De asemeni,muzeul de istorie,turnul Clifford's(Clifford's Tower),muzeul trenurilor.Ar fi fost multe de vazut,dar timpul prea scurt.Cu alta ocazie.
Am vazut mai multe parcuri decat cartiere de locuinte.In parcuri,mergi pe alei alaturi de rate,gaste,porumbei,care se tin dupa tine sa le dai mancare...
Englezii fac mult sport,i-am vazut in orice loc al orasului.in parcuri,pe alei...
Motociclistii,biciclistii sunt respectati in trafic,au prioritate la semafor,intr-un loc marcat special.
Mijlocul orasului este strabatut de raul Ouse.Pe la periferie,raul Foss.Podurile sunt de...inox.
Domnule,s-a dus romanul bezmetic in Anglia!Asta am fost eu!
Eu am o vorba:termenul "comparatie"nu exista cand este vorba de UK.Din punctul meu de vedere,este unica.Am vazut civilizatie,bun simt,lipsa prejudecatilor te face sa te simti bine in pielea ta.Sunt foarte multe de spus si de asemeni si de invatat,numai sa vrem.
Nu am avut timp sa merg in Scarborough,la Marea Nordului.Mi-as fi dorit,mai ales ca am prezentarea "Impresii de calatorie pe doua roti",realizata cu poze si comentarii facute de baiatul meu,pe site-ul lui.Binenteles,calatoria a facut-o cu Honda lui.
Sa va mai spun ca a plecat din Romania cu motocicleta spre UK,si a facut 3700 de km.in 5 zile?Si din Germania pana la el acasa,l-a plouat continuu.Asta acum 3 saptamani.
Sa tot fii tanar!
Fişiere ataşate
Ruinele fostei manastiri Sfanta Maria.
Ruinele fostei manastiri Sfanta Maria.
Ruine 181.jpg (101.93 KiB) Vizualizat de 27710 ori
Parcul din capatul strazii.
Parcul din capatul strazii.
Parcul lor.266.jpg (70.99 KiB) Vizualizat de 27710 ori
Clifford's Tower
Clifford's Tower
's Tower 205.jpg (107.33 KiB) Vizualizat de 27710 ori
cipet
Mesaje: 71
Membru din: 01 Sep 2010, 12:06

Re: Unde ti-ai petrecut vacanta in 2010?

Mesaj de cipet » 02 Sep 2010, 20:31

Excelenta prezentarea "Impresii de calatorie pe doua roti". Mare pacat ca la noi este cam greu de facut o calatorie pe doua roti, iar o prezentare dupa o eventuala asemenea excursie probabil s-ar clasifica la categoria " haioase, amuzante ".
Cristina G.
Mesaje: 16
Membru din: 27 Aug 2010, 00:43

Re: Unde ti-ai petrecut vacanta in 2010?

Mesaj de Cristina G. » 02 Sep 2010, 21:18

Multumesc.Cipet.
Ai dreptate.Soselele noastre sunt praf.Din cei 3700 km.de care spuneam ca i-a parcurs fiul meu,Cristian,intre Ploiesti si York(UK),cei mai grei au fost primii 550 km. parcursi la noi in tara.Poate prin Ardeal sa fi fost ceva mai bune.Poate pe la Oradea? :D
Nu vom ajunge niciodata sa avem autostrazi.Cel putin,nu in secolul asta.
Scrie răspuns